BonaDiagnosis - Przygotowanie do badania
Do wszystkich wykonywanych badań proszę o zabranie ze sobą posiadanej dokumentacji medycznej- wcześniej wykonywanych badań ultrasonograficznych, wyników badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego - jeśli takie badania były wykonywane.
W przypadku badania piersi proszę o zabranie ze sobą wyniku badania mammograficznego oraz zdjęć z mammografii. Jeśli wykonywane były wcześniej biopsje cienko - igłowe również proszę o zabranie wyników badania (BACC).
Badanie jamy brzusznej i układu moczowego:
- Przez 6-8 godzin bez jedzenia, najlepiej również całkowicie powstrzymać się od picia (umożliwia to próbę oceny żołądka i jelit).
- Wcześniej lekki posiłek.
- Unikać palenia papierosów i żucia gumy bezpośrednio przed badaniem.
- Celem dobrego wypełnienia pęcherza moczowego około półtorej do dwóch godzin przed badaniem nie oddawać moczu - powinno być odczuwane lekkie uczucie parcia na mocz (nie nadmierne wypełnienie pęcherza).
- Nie zaleca się przyjmowania leków powodujących zmniejszenie ilości gazów jelitowych (Espumisan, Esputicon) i leków przeczyszczających, chyba, że takie będą wcześniejsze ustalenia z lekarzem wykonującym badanie.
- U dzieci badanie jamy brzusznej i układu moczowego nie wymaga przygotowania.
Przygotowanie do BACC
Pacjenci zażywający leki przeciwpłytkowe* i przeciwkrzepliwe* proszeni są o poinformowanie o tym fakcie podczas rejestracji oraz lekarza bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu.
*Leki przeciwpłytkowe to:
- kwas acetylosalicylowy (wiele preparatów) - np.Polocard, Acard, Aspirin
- klopidogrel (wiele preparatów)
- prasugrel (Effient)
- Zwykle zabiegi wykonuje się bez zmiany dawkowania leków przeciwpłytkowych.
*Leki przeciwkrzepliwe to:
- acenokumarola (Acenocumarol WZF, Sintrom)
- warfarynaa (Warfin)
- heparyna drobnocząsteczkowa (dalteparyna [Fragmin], enoksaparyna [Clexane], nadroparyna [Fraxiparine, Fraxodi])
- dabigatranb (Pradaxa)
- rywaroksabanb (Xarelto)
O odstawieniu leków przeciwkrzepliwych lub ew. zamianie leków doustnych na heparyny drobnocząsteczkowe decyduje lekarz prowadzący pacjenta. Pacjenci proszeni są o posiadanie aktualnego wyniku INR.
Oczekiwanie na wyniki badań BACC trwa 7 dni.