Marta Sowińska

Bona Diagnosis - badania USG Tarnów (ul. Asnyka 4)

Jestem specjalistą chorób wewnętrznych i od 20 lat zajmuję się diagnostyką ultrasonograficzną. Posiadam certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, uprawniający do samodzielnego wykonywania badań USG oraz dający gwarancję profesjonalnej diagnostykiDr Marta Sowińska

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE BONA DIAGNOSIS 2010

Badanie USG tarczycy

USG tarczycy jest badaniem, którego wynik na naszym terenie Polski Południowej rzadko okazuje się być całkowicie prawidłowy. Zwykle znajdujemy w tarczycy „guzki” lub zmiany ogniskowe - jeżeli wielkość zmiany jest poniżej 1 cm. zmiany te są niezależne od wyników badań hormonalnych, świadczą o zmianach w komórkach tarczycy, które czasem, tak jak w innych narządach, mogą okazać się rakiem. Wtedy niezbędna jest biopsja tarczycy.

Tarczyca z guzkami wcale nie musi być powiększona - najczęściej są one znajdowane w prawidłowej tarczycy a często najbardziej niebezpieczne są guzki pojedyncze.

Badanie USG tarczycy wykonuje się również w przypadku nieprawidłowych wyników badań hormonów tarczycy:

  1. TSH,
  2. fT3,
  3. fT4
  4. oraz obecności swoistych przeciwciał

obraz tarczycy w USG pozwala wówczas często na postawienie rozpoznania jednostki chorobowej - najczęściej jakiegoś zapalenia tarczycy (choroba Hashimoto) lub choroby Graves- Basedow.

Rodzaj badania Cena (PLN)
USG tarczycy 100

Do wykonanych badań dołączona jest dokumentacja zdjęciowa oraz - na życzenie pacjenta - zapis na płycie CD. We wnioskach badania znajdują się zalecenia dotyczące dalszego postępowania, które są również przekazywane pacjentowi. Badania wykonywane są zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, którego certyfikat posiadam. O stałym podnoszeniu kwalifikacji świadczą certyfikaty ukończonych kursów z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej.