Marta Sowińska

Bona Diagnosis - badania USG Tarnów (ul. Asnyka 4)

Jestem specjalistą chorób wewnętrznych i od 20 lat zajmuję się diagnostyką ultrasonograficzną. Posiadam certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, uprawniający do samodzielnego wykonywania badań USG oraz dający gwarancję profesjonalnej diagnostyki



Dr Marta Sowińska

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE BONA DIAGNOSIS 2010

Badanie USG sutków - sonomammografia

USG sutków jako badanie profilaktyczne powinno być wykonywane u każdej kobiety po ukończeniu 30 roku życia co najmniej raz na 12 miesięcy.

W zależności od wyniku badania – kategorii BIRADS podanej we wnioskach końcowych, zalecona być może kontrola po 6-ciu miesiącach lub dalsza diagnostyka w postaci biopsji cienko lub grubo igłowej.

Badanie piersi wykonywać należy mimo braku dolegliwości, również wtedy, kiedy nie wyczuwa się w badaniu piersi żadnych zmian - każdy wyczuwalny guzek ma zwykle co najmniej 1 centymetr i wyczuwany jest wtedy, gdy położony jest płytko pod skórą.

Przy zmianach o charakterze złośliwym jest to zwykle już zaawansowany stopień rozwoju.

Dopóki w piersiach dominuje tkanka gruczołowa - co najmniej do 40 roku życia a u kobiet leczonych hormonalnie znacznie dłużej mammografia jest jako badanie samodzielne niewystarczająca ponieważ „ nie widzi „ zmian w tkance gruczołowej, która jest jasna, tak samo jak jasne są podejrzane zmiany.

Dlatego konieczne jest badanie USG. Tylko USG może również rozstrzygnąć, czy zmiana jest torbielą czy guzkiem. Oba badania- mammografia i USG są badaniami wzajemnie się uzupełniającymi.

Rodzaj badania Cena (PLN)
USG piersi (sonomammografia) 120

Do wykonanych badań dołączona jest dokumentacja zdjęciowa oraz - na życzenie pacjenta - zapis na płycie CD. We wnioskach badania znajdują się zalecenia dotyczące dalszego postępowania, które są również przekazywane pacjentowi. Badania wykonywane są zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, którego certyfikat posiadam. O stałym podnoszeniu kwalifikacji świadczą certyfikaty ukończonych kursów z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej.