Marta Sowińska

Bona Diagnosis - badania USG Tarnów (ul. Asnyka 4)

Jestem specjalistą chorób wewnętrznych i od 20 lat zajmuję się diagnostyką ultrasonograficzną. Posiadam certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, uprawniający do samodzielnego wykonywania badań USG oraz dający gwarancję profesjonalnej diagnostykiDr Marta Sowińska

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE BONA DIAGNOSIS 2010

25 lat doświadczenia

W 1994 roku odbył się II Zjazd Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w Krakowie, na którym byłam w gronie organizatorów. Minęły 23 lata i 25 lat wykonywania przeze mnie badań USG. Staż ten jest niewtąpliwie gwarancją doświadczenia w ocenie badanych narządów a profesjonalizm badań gwarantuje stałe podnoszenie kwalifikacji. Systematyczne uczestniczę w konferencjach ultrasonograficznych we Włocławku, w Tarnowskich Spotkaniach Ultrasonograficznych, których równocześnie jestem pomysłodawcą i organizatorem, kursach w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii w Zamościu oraz w Zjazdach Naukowych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, które odbywają się co dwa lata. Moje stałe kształcenie się potwierdzają liczne certyfikaty znajdujące się w gabinecie, od pierwszego z 1994 roku po aktualne. W 2016 roku zostałam odznaczona przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne medalem "Zasłużona dla Rozwoju Polskiej Ultrasonografii". Do tej pory medal ten w Polsce otrzymało 40 osób- mój ma numer 38..

Gabinet USG Tarnów - Cennik:

Rodzaj badania Cena (PLN)
USG piersi (sonomammografia) 120
USG jamy brzusznej 120
USG tarczycy 100
USG sutków męskich 120
USG obwodowych węzłów chłonnych (wszystkie lokalizacje) 120
USG obwodowych węzłów chłonnych (wybrana lokalizacja - np węzły szyjne) 80
USG szyi (ocena ślinianek, tarczycy, węzłów chłonnych) 120
USG tkanek miękkich (guzów) 80
Ocena worka mosznowego, jąder z oceną Dopplera 120
Ocena układu moczowego (nerki, gruczoł krokowy u mężczyzn) 100
USG tt szyjnych i kręgowych metodą Dopplera(przepływy) 120
Biopsja cienkoigłowa (BACC) wraz z oceną cytologiczną 150
Biopsja gruboigłowa piersi (BGI) wraz z oceną histopatologiczną preparatów 300
Gabinet

W gabinecie wykonywane są:

 1. badania USG piersi (sonomammografia),
 2. badania USG jamy brzusznej,
 3. badania USG tarczycy,
 4. badania USG obwodowych węzłów chłonnych,
 5. badania USG szyi (ocena ślinianek, tarczycy, węzłów chłonnych),
 6. badania USG tkanek miękkich (guzów),
 7. ocena worka mosznowego, jąder,
 8. ocena układu moczowego(nerki, gruczoł krokowy u mężczyzn)
 9. badania USG metodą Dopplera:
 1. żyły kk.dolnych/górnych - podejrzenie zakrzepicy,
 2. tt.kończyn dolnych/górnych - ocena stopnia zaawansowania miażdżycy i niedokrwienia,
 3. tętnice szyjne i kregowe

Szczególne miejsce poświęcone jest badaniom piersi, gdzie badanie USG wykonywane być winno profilaktycznie u kobiet od 30 roku życia. Niezwykle ważna jest łączna ocena badania USG i mammograficznego, dlatego pacjentki proszone są o przynoszenie ze sobą zdjęć i wyników badania mammograficznego. Pełną ocenę gruczołu piersiowego uzyskujemy bowiem dopiero poprzez łączną ocenę obu tych badań : z nich wynikają implikacje dotyczące dalszej diagniostyki. Wynikiem badania USG mogą być zalecenia diagnostyczne:

 1. biopsja cienkoigłowa (BACC) z udziałem lekarza specjalisty patomorfologa Dr Grzegorza Janusia, specjalisty patomomorfologa, zatrudnionego w Instytucie Onkologii w Krakowie i w Szpitalu Wojewódzkim im.Św.Łukasza w Tarnowie - w każdy wtorek od godziny 17.30
 2. biopsja gruboigłowa piersi (BGI) - po indywidualnym ustalniu terminu.

Do wykonanych badań dołączona jest dokumentacja zdjęciowa oraz - na życzenie pacjenta - zapis na płycie CD. We wnioskach badania znajdują się zalecenia dotyczące dalszego postępowania, które są również przekazywane pacjentowi. Badania wykonywane są zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, którego certyfikat posiadam. O stałym podnoszeniu kwalifikacji świadczą certyfikaty ukończonych kursów z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej.