Marta Sowińska

Bona Diagnosis - badania USG Tarnów (ul. Asnyka 4)

Jestem specjalistą chorób wewnętrznych i od 20 lat zajmuję się diagnostyką ultrasonograficzną. Posiadam certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, uprawniający do samodzielnego wykonywania badań USG oraz dający gwarancję profesjonalnej diagnostykiDr Marta Sowińska

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE BONA DIAGNOSIS 2010

Biopsja

Biopsja jest przedłużeniem diagnostyki ultrasonograficznej wtedy, kiedy sam obraz nie wystarcza do postawienia rozpoznania.

Biopsja cienkoigłowa..

..to badanie materiału cytologicznego - samych komórek, których wygląd jest charakterystyczny dla danego narządu na przykład:

  1. tarczycy,
  2. sutka,
  3. ślinianki
  4. czy węzła chłonnego.

Jeżeli oceniane komórki różnią się od przyjętego wzorca kształtem - czyli są różnokształtne - mówimy o polimorfizmie.

Jeżeli wyglądają nietypowo, zupełnie odmiennie niż komórka prawidłowa mówimy o atypii.

Oba te stany świadczą o chorobie – podejrzeniu zmiany nowotworowej. Na postawie biopsji można również rozpoznawać stany zapalne i zmiany łagodne w badanych narządach powierzchownych.

Najczęściej biopsje cienkoigłowe wykonuje się w:

  1. tarczycy,
  2. śliniankach,
  3. węzłach chłonnych
  4. i piersiach – głównie w torbielach.

Biopsja gruboigłowa

Jeżeli chcemy wykonać bardziej dokładne badanie - nie tylko komórek ale i tego jak one są względem siebie położone i co znajduje się między nimi - badamy wycinek tkankowy - cieniutki makaronik uzyskany ze zmiany w biopsji grubo igłowej.

Biopsja grubo igłowa to badanie dedykowane głównie do piersi oraz zmian położonych pod skórą - tłuszczaków, włókniaków. Igła jest grubości igły do pobierania krwi, więc nazwa jest mocno przesadzona. Istota polega na tym, że badamy wycinek a nie jak w biopsji cienkoigłowej, komórki.

Rodzaj badania Cena (PLN)
Biopsja cienkoigłowa (BACC ) wraz z oceną cytologiczną 150
Biopsja gruboigłowa piersi (BGI) wraz z oceną histopatologiczną preparatów 300

Do wykonanych badań dołączona jest dokumentacja zdjęciowa oraz - na życzenie pacjenta - zapis na płycie CD. We wnioskach badania znajdują się zalecenia dotyczące dalszego postępowania, które są również przekazywane pacjentowi. Badania wykonywane są zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, którego certyfikat posiadam. O stałym podnoszeniu kwalifikacji świadczą certyfikaty ukończonych kursów z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej.